Instagram

0(545) 610 0244 [email protected]

Blog

AnasayfaDış MimarUygulama Projesi İle Kesin Proje Arasındaki Farklar

Uygulama Projesi İle Kesin Proje Arasındaki Farklar

İnşaatların projelerinin uygulama aşamasına gelmesi sırasında, çeşitli proje aşamalarından geçmesi gereklidir. Bu aşamaların son iki adımı olan Kesin proje ve uygulama projesi adımları, projenin uygulamaya geçmeden önce son eklemelerin ve düzeltmelerin yapıldığı aşamalardır.

Kesin Proje Nedir?

Kesin proje bir önceki aşama olan Avan proje aşamasında ki verileri temel alır. Avan proje hazırlanan ilk proje olduğu için, genel özelliklere odaklanmıştır ve statik ve teknik hesaplamaların yapılmadığı aşamadır. Kesin proje aşamasında 1/200 ölçeği kullanılır ve projenin çizimi sırasında kullanılacak tüm malzeme ve diğer tüm inşaat ayrıntıları çizime net bir şekilde eklenir. Kat planları, çatı planı, asma tavan planları, kesitler gibi tüm bileşenlerin ayrıntıları kesin projede yer alır.

Kesin Proje Nasıl Çizilir?

Kesin proje aşamasının önemi ve amacı doğrultusunda, çeşitli kurallara uyularak hazırlanması zorunludur. Kesin proje de bölgenin rüzgar değerleri ve Kuzey yönü gösterilmelidir. Etrafta bulunan diğer yapılar ve sınır yapılarının yerleşimi gibi ayrıntılar, bloklar ve toplam inşaat alanının tüm detayları kesin projede yer alır. İnşaat alanının yola uzaklığı, yerleşimi, merdiven ve kot gibi ayrıntılar, yapının tesisatları ve bu tesisatların kotlara uygun olarak yerleştirilmesi ayrıntıları da Kesin proje de yer almalıdır.

Uygulama Projesi Nedir

Kesin proje aşamasının ardından ve aynı zamanda mimari projenin son aşaması olan uygulama projesi, adından da anlaşılacağı üzere, uygulama için gerekli en son projedir. Bu sebeple, inşaat için gerekli olan, bağlantı elemanları, tesisat planları, tüm ölçüler, referanslar ve çizimleri içerir. Eksiksiz olarak tüm bileşenlerin, uygulama projesi üzerinde ayrıntılı bir şekilde yer alması gereklidir. Tüm bileşenlerin yanı sıra, inşaat malzemelerinin üretimi sırasında gerekecek olan malzeme gibi detaylarda proje kapsamında ele alınır. Diğer bir deyişle, herhangi bir yapının inşasının yapılabilmesi için, gerekli tüm ayrıntıları üzerinde barındıran projedir.

Uygulama Projesi Ve Kesin Proje Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kesin proje ile uygulama arasında ki en önemli fark, kesin proje üzerinde değişikliklerin ve revizyonların yapılabilmesi, ancak uygulama projesi inşaatın başlamasından hemen önceki proje olarak artık tamamlanmış ve değişikliklerin yapılamadığı proje olmasıdır. Uygulama projesi, bir önceki aşama olan kesin proje adımında ki verileri kullanarak hazırlanır. Kesin proje aynı zamanda hazırlandıktan sonra, tüm gerekli kurumlardan onayın alındığı aşamadır. Onaylanmış bu proje üzerinde daha da detaylandırılmasının yanında, değişikliklerin yeniden onay süreci gerektireceği son aşama olduğu için, değişiklikler ve revizyonlar yapılamaz.

YORUM YAZIN