Instagram

0(545) 610 0244 [email protected]

Blog

AnasayfaRestorasyonTarihi Eserleri Koruma ve Türkiyede Restorasyon

Tarihi Eserleri Koruma ve Türkiyede Restorasyon

Dünyanın en zengin topraklarına sahip olan Anadolu  geçmişten bugüne bir çok medeniyet barındırmaktadır. Geçmişteki izlerin ruhunu yansıtan en önemli kanıtlardan biri kuşkusuz tarihi eser yapıtlarıdır. Peki tarihimize ne kadar özenli davranıyoruz ?

En başta ülkemizin metropol şehri olan İstanbul ve Anadolu’nun tüm toprakları tarihin izleriyle doludur. Çoğumuz günlük yaşantımızda dolaşırken veya seyahate çıkarken  tarihi eserlerin farkındalığına bile maalesef varamamaktayız. Üstelik sahip çıkmak yerine gün geçtikçe geçmişin izleri yok olmaktadır.

İstanbul’da git gide artan nüfus sebebiyle beton yığını her saniye içinde daha da artmaktadır. Özellikle İstanbul çevresinde ülkemize dair en önemli eserler bu şehrimizde barınmaktadır, fakat eserlerimizin çoğu restore edilemediğinden dolayı bitme noktasına gelmektedir. Dünyada en çok bilinen eserlerimiz arasında Topkapı Sarayı, Ayasofya, Süleymaniye Camisi, Üsküdar Mihrimah Sultan Camisi, Sultanahmet Camisi ve Selimiye Camisi gibi bir çok tarihi esere ev sahipliği yapmaktayız.

Maliyetli restorasyon çalışmaları sebebiyle ülkemizde yenileme işlemleri maalesef git gide daha da çok güçlük kazanmakta. Özellikle bizler tarihimizi korumak konusunda ne yazık ki farkındalık kazanabilmiş durumda değiliz. Tarihi eserlerimiz ecdadımızı ve geçmişteki yaşanan izleri yansıtan en güzel şeylerden biridir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmalarda, ülkemizde yer alan tarih eserlerimizin yapı düzeyi bozulmadan iyileştirme çalışmasına başlanmıştır. Özelikle bizlerin eserlerimiz konusunda geçmişteki izlerin silinmemesi için onları korumak ve zarar vermemek adına özverili bir biçimde yaklaşmamız gerektiği hususunu hiçbir zaman zihnimizden çıkarmamız gereklidir.

YORUM YAZIN