Instagram

0(545) 610 0244 [email protected]

Blog

Anasayfaİç MimarMimari Tasarım Nedir?

Mimari Tasarım Nedir?

Mimari tasarım, günlük hayatımızda sıkça karşıya çıkan yapıların, eşyaların mekanların hatta yolların ve yollarda kenarlarda duran ağaçların bile belli nizama uygun güzellikte tasarlanması durumudur. Mimarlıkta farklı mesleklerden olan bir çok insan mimari tasarım projelerinde yer alabilir.

Mimari tasarım yeri geldiğinde bir yapı projesi tasarlamak, yeri geldiğinde sokakta kaldırımlarda yer almış ağaçlar ve bitkilerin düzenini tasarlamak olabilir. Mimarı tasarım çok geniş bir alanı olan bir meslektir.

MİMARİ İŞLEVSELLİK VE TASARIM

İşlevsellik, en uygun bir şekilde faydalı olma çalışma şekli olarak açıklanabilir. Mimari tasarım alanında iki farklı araştırmak daha uygun olur. Birincisi teknik fonksiyonellik ikincisi ise ergonomik fonksiyonellik olmaktadır. Şimdi bunların ne demek olduğuna bir göz atalım.

Teknik Fonksiyonellik

Teknik fonksiyonellik ile alakalı anlatılması gereken en önemli sözcüklerden örneğin; biri dolap kapağının herhangi bir yere dokunmadan kapanması veya açılması.

Bu tarz örnekleri oldukça çoğaltabiliriz aslında ancak bahsetmem gereken tek önemli kriter ya çalışıyor olması yada çalışmıyor olmasıdır. Sol fotoğrafta görmüş olduğunuz merdiven aynı zamanda duvar raf ve açık raf sistemi olarak kullanılmıştır. Aslında özünde sade bir konsept olmuş ve teknik kısım sadece boyutlandırmaktan geçmektedir.

Ergonomik Fonksiyonellik

Gelelim Ergonomik Fonksiyonellik kısmına.

Evimizdeki tezgah genişlikleri 60cm ve yüksekliği 90 cm olarak kabul edilir ama istisnalar elbette olabilir. Ama unutulmamalıdır ki mimari tasarımdaki her değişiklikte, düşünmeniz ve ilaveten çözmeniz gereken farklı detaylar ortaya çıkacaktır.

Örneğin tezgah genişliğini 60 cm değil de 80 cm yaptığınızı düşündünüz ama gerçekçi düşündüğünüzde davlumbazın ocaktan daha geride olduğunu ve çekim performansının oldukça azaldığını göreceksiniz. Hatta bulaşık makinesini bile mutfak tezgahının altına sığmayacağını anlayacaksınız.

Sol üst köşedeki resimde konforlu bir oturma salonu ile bütünleşen manzaraya karşı yukarıdan aşağı sarkıtılmış bir şömine mekana son derece ayrı bir hava katmış diyebiliriz. Hatta birçoğumuz şimdi karşısında bir kanepe yerleştirilseydi de aynı sonuç ortaya çıkardı diyebilirsiniz

İşte tam olarak burada mimari tasarım gücünü oldukça net bir şekilde anlayabilirsiniz.

İşin özü mimari tasarım olmaktan geçmektedir.

YORUM YAZIN