Instagram

0(545) 610 0244 [email protected]

Blog

AnasayfaRestorasyonMimari Restorasyon Nedir, Nasıl Olunur?

Mimari Restorasyon Nedir, Nasıl Olunur?

Mimari Restorasyon

Mimari Restorasyon Ön Lisans programlarının amacı, tarihi dokuyu ve miraslarımızı korumakla ilgili çözüm yolu üretme marifetlerini geliştirmek, bilgisayar kullanımını ve 3 boyutlu görselleştirme konularında uzmanlaşma sağlamaktır. Ayrıca kültürel mirasların onarılarak  ve korunarak gelecek nesillere aktarılmasında rol oynayacak nitelikli teknik çalışan yetiştirmektir. Programın vizyonu mesleki etik ve ahlâk değerlerini gözeten,  başarılır, güvenilir, kültürel miras konusunda duyarlı “restoratör”ler yetiştirmektir.

Mimari Restoratör Nasıl Olunur?

Mimari Restorasyon Teknikeri olmak için gereken tek şey meslek yüksekokullarının 2 yıllık olan Mimari Restorasyon ön lisans programı bitirilmelidir.

Kimler Yapabilir? / Gereken Nitelikler Nelerdir?

Mimari Restorasyon programında okumak isteyen öğrencilerin çizim ve tasarım yeteneklerine sahip, dikkatli ve sabırlı olmayı gerektirecek, ekip çalışmasına uyum sağlayacak, el becerisine sahip olan, arkeoloji, mimarlık, sanat tarihi ve tarih gibi alanlar ile ilgili, üç boyutlu görme yeteneğine sahip ve ayrıntıları görebilen öğrenciler olmalıdır. Restorasyon programını bitiren öğrenciler, çalışma hayatına geçtiğinde, iş yerlerinde ekip halinde çalışma durumunda kalacaklarından, bu kimselerin kendilerini anlatmasını bilen, sabırlı ve hoşgörülü olması gerekir.

Çalışma Alanları/Ortamı

Mimari restorasyon teknikerleri, Milli Saraylar ’da, mühendislik ve mimarlik ofislerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı birimlerde, müzelerde, konservasyon ve restorasyon laboratuvarlarında, arkeolojik kazılarda çalışabilirler. Bulundukları projeye göre çalışırlar ama sanat tarihçi, mimar, arkeolog ve inşaat mühendisleri ile birlikte iletişim halinde olmaktadırlar.

Mimari Restorasyon Ön Lisans Programı’nın Eğitim İçeriği Nasıl Olmaktadır?

Mimari Restorasyon Ön Lisans Programı’nın kendine özgü eğitim müfredatı bulunmaktadır. Diğer eğitim programlarında yürütülen eğitim müfredatı ile bağlantısı olmadığı gibi, Tasarım, Mimarlık Bölümü ve Güzel Sanatlar, Mimarlık Fakültesi ile işbirlikleri içinde olmaktadır.

Hangi Üniversite Neye Göre Seçilmeli ?

Öğrencinin geçeceği üniversitenin Mimari Restorasyon Ön Lisans Programı’nda Üniversitelerde programda tüm ihtiyaç duyulan laboratuvarların mevcut olması gerekmektedir. Öğrencilere pratik yapma imkânının sunulması gerekmektedir.

Restorasyon Programından mezun olan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile;

  • Mimarlık
  • Eski Çini Onarımları
  • Geleneksel Türk El Sanatları
  • İç Mimarlık ile lisans programlarına geçebilmektedir

 

YORUM YAZIN